Spirulina Tozu - Feed Grade

Yeni ürün

35,00 TL vergiler dahil

Yüksek Fikosiyanin İçerikli Spirulina Tozu

Detaylar için

Bu ürün stokta değil.

Ağırlık (gr)100

AquaTECH Yem Spirulina Tozu, diğer spirulina tozlarına göre daha yüksek miktarda fikosiyanin (phycocyanin) içermektedir. Tozu suda çözdürdüğünüzde mavi pigmenti rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Fikosiyanin pigmenti ile özellikle mavi tonlu balıklarınızda yoğun maviyi kısa sürede hissedeceksiniz. Ayrıca içerdiği yüksek karotenoid içeriği ile kırmızı, sarı, turuncu balıklarınızdaki renklerin de kısa sürede yoğunlaştığını göeceksiniz.

Spirulina tozu, %65'lik yüksek protein içeriği ile büyümenin artışı, bağışıklık sisteminin stabilizasyonu,  antibakteriyel ve antiviral etkileri ile balık sağlığının iyileştirilmesi için kullanabileceğiniz değerli alg türüdür.

Spirulina tozu, doğal su ekosistemlerinde yaygın olarak bulunan vitamin ve minerallerin yanı sıra balık büyümesi ve sağlığı için gerekli tüm amino asitleri içerir.

Ayrıca, detoksifiye etme yeteneği sayesinde balıklarda zamanla birikebilecek, kadmiyum, kurşun, arsenik ve cıva gibi ağır metalleri balığın vücudundan temizleyerek doğal yaşam süresinin uzamasında da etkili olur.

BALIKLARDA SPIRULINA KULLANIMININ GENEL ETKİLERİNİ SIRALARSAK;

  • Besinlerin Sindirimi ve Emilimini Geliştirir.
  • Balık Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.
  • Zengin Pigmentlerle Balıkların Renklenmesini Yoğunlaştırır.
  • Mortalite ve Hastalık Oranlarını Düşürür.
  • Balık Büyüme Hızını Artırır.
  • Şişmiş Karın ve Bağırsak Tıkanıklıklarının Önlenmesini Sağlar.
  • Enzim Üretimini Geliştirir.

KULLANIMI;

Mama ile kullanılacaksa, kilogram mama başına  ortalama 1 tatlı kaşığı (16 gr) civarı kullanmanızı önermekteyiz. Ürünü toz halde mamaya ilave edebilirsiniz.

Ayrıca yavrularda direkt yem olarak kullanılabilir. Yarım çay kaşığı spirulina tozunu suda eriterek larva tankınıza günde 2-3 tekrar ile ilave edebilirsiniz. Ana yeme takviye amaçlı kullanılır. Bağışıklık ve gelişim için etkilidir.

aynı kategoride bulunan diğer 30 ürün: